Turystyka górska staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. O każdej porze roku na górskich szlakach można spotkać turystów wędrujących z plecakami. Niektórzy z nich wybierają się na jednodniowe wycieczki krajoznawcze, z kolei inni wędrując od schroniska do schroniska przemierzają wiele kilometrów. Planując górską wyprawę dobrze jest się wcześniej dowiedzieć jakie schroniska górskie w Beskidach warto odwiedzić, po to aby wybrać optymalną trasę wędrówki.

Schroniska górskie w Beskidach

Beskidzkie szlaki to najlepsze miejsce do rozpoczęcia przygody z wędrówkami po górach. Szlaki w Beskidach są dosyć łagodne i w przeciwieństwie do tych znajdujących się w Tatrach doskonale nadają się nawet dla osób początkujących. Ponadto w Beskidach znajduje się gęsta sieć schronisk turystycznych, w których można nie tylko odpocząć na trasie i zjeść smaczny posiłek ale także znaleźć przytulny nocleg.

Rodzaje schronisk górskich

Schroniska w polskich górach są bardzo zróżnicowane – można trafić zarówno na drewnianą chatkę, w której nie ma dostępu do prądu i wody jak i na nowoczesne schronisko posiadające komfortowe warunki jakich nie powstydziłby się niejeden hotel. W zależności od tego czego się szuka – czy spokoju, kontaktu z naturą, oderwania od codziennych luksusów, czy może komfortowego wypoczynku w otoczeniu przepięknych krajobrazów – należy wybrać inne schronisko.

Chatki studenckie i bacówki

Osoby którym nie straszne są sale wieloosobowe i brak wygód w postaci łazienki w pokoju czy dostępu do telewizji koniecznie powinny odwiedzić chatki studenckie i schroniska turystyczne w niewielkich bacówkach. Panuje tam niesamowity klimat, a wieczory spędzane przy ognisku i melodiach wygrywanych na gitarach pozostawiają wspomnienia na długie lata. Wśród niewielkich schronisk do których koniecznie trzeba zajrzeć podczas wędrowania po górach warto wymienić między innymi Schronisko na Luboniu, Bacówkę na Maciejowej, Bacówkę na Krawcowym Wierchu czy Bacówkę na Rycerzowej. Wyjątkowym miejscem jest również Chata Micha położona w Beskidzie Niskim, która uznawana jest za prawdopodobnie najmniejsze schronisko górskie w Beskidach.

  Śladem najpiękniejszych schronisk w polskich górach

Schroniska turystyczne o wysokim standardzie

Turyści poszukujący odpoczynku w komfortowych warunkach również znajdą w polskich górach coś dla siebie. Szukając komfortowych warunków noclegowych warto odwiedzić duże schroniska, zwłaszcza te wybudowane w ostatnim czasie. Eleganckie i dobrze wyposażone pokoje można znaleźć między innymi w Schronisku na Hali Miziowej oraz w Schronisku na Markowych Szczawinach pod Babią Górą.